Suuremate linnade kaubanduskeskused on justkui koopiamasinast läbi lastud. See aeg on nüüd läbi, rajatavate kaubanduskeskuste omanikud teevad märksa värskemad kontseptsioonid, kirjutab Pindi Kinnisvara kommertsvaldkonna juht Mihkel Pärtel.
- Balti jaama turg. Foto: Erik Prozes
„Tänased suuremad keskused on suhteliselt monotoonsed, ühesugused kingapoed, ühesugused raamatu- ja fototarvete kauplused, ühe või teise keskuse eelised teiste ees on minimaalsed, loeb ainult, kas see on kodule veidi lähemal ja kui palju seal parasjagu poode on,“ selgitas Pärtel.
Tema sõnul on olemasolevate keskuste operaatorid küll kasumlikud, ent uute komplekside rajajad plaanivad teha suure sammu edasi ja muuta keskused unikaalseteks ajaveetmiskohtadeks, kus lisaks kaubandusele oleks ka kinod, suurem rõhk teenindusasutustel ja ka objektid ise oleks arhitektuurselt silmapaistvamad.
Valik uue kontseptsiooniga kaubanduskeskuseid:
T1 kaubanduskeskus, Lasnamäe, Peterburi tee 2Valmib 2017. a II poolesSuurus 52 000 m²Rõhutakse väga laiale kaubavalikule ja meelelahutusele, lisaks arhitektuurselt silmapaistev.
Mustamäe keskus, Mustamäe, Tammsaare 104aValmimisaeg 2016. a I kvartalisSuurus 13 500 m²Rõhutakse oluliselt meelelahutusele ja ajaveetmisvõimalustele (kinokompleks).
Arsenali keskus, Põhja-Tallinn, Erika tn 4Valmimisaeg 2016. aSuurus 6875 m²Väiksema kaubanduskeskuse kontseptsioon. Oluline on hoone asukoht Põhja-Tallinnas (vähene kaubanduspindade pakkumine) ning silmapaistev „punase tellise“ arhitektuur. Lisaks kaubandusele pakutakse büroopindasid.
Balti jaama turg, Põhja-Tallinn, Kopli tn 1Valmimisaeg 2017. a I kvartalisMoodne, avatud kontseptsiooniga turukompleks. Euroopaliku turukontseptsiooniga kaubanduskeskust seni Eestis ei ole tehtud. Ankurüürnikuks on Selver 1200 m², ülejäänud on turukontseptsioon.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.